جانمایی خودپرداز

برخی نکات مهم در جایابی دستگاه‌های خودپرداز

دستگاه‌های خودپرداز باید در اماکنی نصب گردد که:

 • دارای رفت و آمد بیشتری باشد و نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این امر علاوه بر جذب مشتریان بیشتر، امنیت بیشتری را نیز به ارمغان می‌آورد.
 • کار پول‌رسانی به سهولت انجام پذیرد. استفاده از خودپردازهای دارای قفل الکترونیکی ارجحیت بالاتری دارد؛ زیرا در مدل‌های مکانیکی باز کردن قفل رمزی زمان‌بر و مشکل است.
 • دارای دوربین مداربسته (اعم از دوربین‌های فروشگاه‌ها و کنترل ترافیک شهری) باشد. این امر موجب افزایش امنیت خودپردازها و همچنین مشتریان آن‌ها خواهد شد.
 •  از پست‌های برق و یا هر منبع تولید نویز که ممکن است بر روی سیستم‌های دیجیتالی و ارسال اطلاعات خودپرداز اختلال ایجاد نماید، دور باشد.
  در صورتی که خودپردازها در اماکن خلوت و با امنیت کم‌تر نصب شده است، پول کمتری درون خودپرداز قرار داده شود تا ریسک ناشی از سرقت کاهش یابد. این امر در خودپردازهای بانک‌ها چندان جدی به نظر نمی‌آید ولی در پروژه‌های کیوسک خودپرداز فوق‌العاده جدی بوده و متحمل ریسک بالایی هستند.
  کیوسک نصب خودپردازها باید دارای روشنایی مناسب باشد. داشتن چراغ روشنایی متصل به برق اضطراری بسیار مطلوب است. بدیهی است که خودپردازها بایستی به تجهیزات برق اضطراری مجهز باشند تا در صورت قطع برق به هر دلیلی، تراکنش‌های مشتریان را با مشکل روبرو نسازد.
  ساخت کیوسک باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت امکان خودپرداز در بدنه کیوسک قرار داشته باشد تا خارج کردن آن مشکل باشد. بدین ترتیب امکان دزدی کل خودپرداز مشکل یا غیرممکن می‌شود.
  نصب میله برق‌گیر بر روی کیوسک، موجب امنیت بیشتر کاربران و خودپردازها در برابر صاعقه می‌شود.
  جانمایی صحیح مکان خودپرداز به‌هیچ‌عنوان موجب سد معبر نخواهد شد و درعین‌حال اثرات مثبتی در کاهش ترافیک و به طبع آن آلودگی هوا خواهد داشت.

مکان‌های مهم نصب ATM

میادین و خیابان‌های اصلی و شلوغ
رستوران‌ها
میادین میوه و تره‌بار
فروشگاه‌های زنجیره‌ای
پمپ‌ بنزین‌ها
فرودگاه‌ها
ایستگاه‌های مترو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *