دریافت شماره شبا

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده می‌شود، شماره‌ای است ۲۴ رقمی مطابق با استاندارد ISO-13616 که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می‌کند.
آشنایان و طرف‌های تجاری شما با استفاده از «شبا» می‌توانند بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، بصورت الکترونیکی وجه برایتان حواله کنند.

شماره شبا حساب را می توانید در دفترچه حساب بانکی، اینترنت بانک، موبایل بانک، دستگاه خودپرداز و یا از طریق تبدیل شماره حساب بانک از سایت هر یک از بانک ها بدست بیاورید. در این بخش می‌توانید با وارد کردن شماره حساب بانکی شماره شبای مربوط به آن را دریافت کنید.

 

بانک آینده

بانک اقتصاد نوین

بانک انصار

بانک ایران زمین

بانک پارسیان

بانک پاسارگاد

بانک تجارت

بانک توسعه تعاون

بانک توسعه صادرات ایران

بانک حکمت ایرانیان

بانک خاورمیانه

بانک دی

بانک رفاه کارگران

بانک سمان

بانک سپه

بانک سرمایه

بانک سینا

بانک شهر

بانک صادرات

بانک صنعت و معدن

بانک قرض الحسنه رسالت

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قوامین

بانک کارآفرین

بانک کشاورزی

بانک گردشگری

بانک مرکزی

بانک مسکن

بانک ملت

بانک ملی

پست بانک ایران

موسسه اعتباری توسعه

موسسه اعتباری ملل

موسسه اعتباری کوثر

موسسه اعتباری نور

موسسه اعتباری کاسپین

شماره شبا

مزایای شماره شبا

شماره شبا جايگزين شماره حساب هاي فعلي نمي شود ، بلکه به عنوان يک شماره ي استاندارد در کنار آن ها قرار مي گيرد .

براي هر حسابي که داريد ، مي توانيد يک شباي مخصوص به آن حساب دريافت کنيد . شماره شبا براي انواع حساب ها مانند جاري ، سپرده ، تسهيلات ، و نظاير آن مي تواند مورد استفاده قرار گيرد . وجود شبا مزاياي زير را براي مشتريان و بانک دربر دارد :

۱- شماره شبا تمام اطلاعات يک شماره حساب معمولي را دارد . با دانستن شماره شبا مي توانيد وجه را به آن منتقل کرده يا از طريق آن پول دريافت کنيد ، دون اين که نگران ساير جزئيات حساب باشيد .

۲ – براي حواله هايي که از شبا در آنها استفاده مي شود ، نياز به دانستن ، ذکر و کنترل هيچگونه اطلاعاتي نظير نام بانک ، نام يا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگيري با کدهاي مختلف و گوناگون نداريد .

تمامي اين داده ها در شبا وجود دارد .

۳ – اگر اشتباه يا سهوي در ورود شبا پيش آيد ، سامانه هاي بانکي از اشتباه مشتري ( در اعلام شبا ) يا متصدي بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش مي کنند . به اين معني که اگر مشتري يا متصدي بانک يک يا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سيستم با کنترل محتواي شبا به او اعلام مي کند که اشتباهي رخ داده است و بايد ً شبا ً ي وارد شده مجددا کنترل شود .

اين ساز و کار شبا امکان خطاي مشتري و متصدي بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب هاي ديگر را تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهد .

۴ – سامانه هاي حواله الکترونيکي کشور ساتنا و پايا بر اساس شبا فعاليت مي نمايند، بنابراين دانستن شباي حساب براي انجام حواله بين بانکها براي همه مشتريان بانک ها ضرورت دارد .