نکاتی که در استفاده از دستگاه پوز باید رعایت کنید

تاریخچه استفاده از دستگاه پوز در ایران خیلی قدیمی نیست. شاید استفاده همگانی آن به ده سال پیش برگردد. آن زمان که دستگاه پوز تازه جا پای خود را در فروشگاه‌ها باز کرده بود، یک سردرگمی خاصی بین مردم ایجاد شده بود. بسیاری از مردم برای راحت شدن از حمل پول نقد و کاهش خطرات احتمالی آن، کمتر پول را در جیب خود قرار می‌دادند و سعی در خرید با استفاده از کارت اعتباری داشتند؛ اما مشکل از جایی شروع می‌شد که هنوز دستگاه کارت خوان در خیلی از فروشگاه قرار نداشت.

در صورت نبودن دستگاه پوز دو راه وجود داشت: یا شخص باید بی‌خیال سفارش خود می‌شد یا اینکه به نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز مراجعه می‌کرد و پس از دریافت پول نقد، وجه آن را پرداخت می‌کرد؛ اما کم کم پس از همه گیر شدن این سیستم در فروشگاه‌ها، حتی دیگر دست فروش‌های سطح شهر برای راحت شدن مردم از نداشتن پول نقد در جیب، دستگاه پوز سیار دارند!

مزایای دستگاه پوز

 • دیگر نیاز به حمل پول نقد نیست و از این رو باعث افزایش امنیت می‌شود.
 • پرداخت وجه سفارش را خیلی سریع می‌کند.
 • مشکل پول خرد در فروشگاه را حل می‌کند.
 • استفاده آن خیلی آسان است و نیاز به آموزش ندارد.
 • برای نصب نیاز به دستگاه خاصی نیست. فقط یک پریز برق نیاز است.
 • امکان انتقال پول به صورت مستقیم به حساب فروشنده را دارد.

مراحل استفاده از دستگاه پوز

استفاده از دستگاه پوز خیلی آسان است و اصلاً نیازی به آموزش ندارد. در دستگاه پوز گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ اما شما فقط با یک گزینه و آن هم خرید کار دارید و بقیه موارد بیشتر برای انجام فعالیت‌های فنی هستند که فروشنده یا شرکت ارائه دهنده با آن‌ها سروکار دارد.

برای استفاده از دستگاه کارت خوان باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. کارت را به طوریکه قسمت سیاه رنگ آن سمت دستگاه است، از قسمت شیاردار بکشید.
 2. بهتر است که کارت را کمی محکم بکشید تا دستگاه فعال شود.
 3. سپس بسته به نرم افزار دستگاه، ابتدا گزینه خرید را بزنید.
 4. مبلغ خود را باید وارد کنید. دقت کنید که مبلغ باید به ریال وارد شود. متأسفانه بسیاری از فروشنده‌ها و مشتریان در این قسمت اشتباه کرده و مبلغ را زیاد یا کم می‌کشند.
 5. سپس باید رمز چهار رقمی کارت خود را وارد کنید.
 6. بعد اگر تراکنش با موفقیت انجام شود، به شما در همان لحظه رسید پرداخت می‌شود.
 7. سفارش خود را بردارید و به منزل بروید.

آیا باید رمز را خودمان وارد کنیم یا فروشنده؟

از نظر قانونی و چیزی که در تلویزیون توسط مسئولان بانک و نیروی انتظامی بارها بیان شده است، فروشنده موظف است تا دستگاه کارت خوان در پیشخوان خود به طوری در دسترس قرار داده که مشتری خود رمز را وارد کند. متأسفانه بعضی از فروشنده‌ها به هر دلیلی مانند در دسترس نبودن پریز برق در پیشخوان خود، کارت را از مشتری گرفته و خود رمز را وارد می‌کنند. در این هنگام مشتری مجبور است تا رمز خود را با صدای بلند به فروشنده اعلام کند که این از نظر امنیتی خیلی خطرناک است.

در هر صورت بهتر است که مشتری رمز را خودش وارد کند. به تازگی بیشتر فروشنده‌ها از دستگاه‌های کوچک دیگری استفاده می‌کنند که مخصوص وارد کردن رمز است و فروشنده می‌تواند رمز خود را در این دستگاه‌ها وارد نماید.

چند نکته امنیتی در استفاده از دستگاه کارت خوان

 1. رمز خود را هیچگاه با صدای بلند و آن هم در فروشگاهی که تعداد مشتریان زیادی وجود دارد، اعلام نکنید.
 2. در هنگام پس گرفتن کارت، مراقب باشید که کارت شما با دیگری که از یک بانک است، اشتباه نشود.
 3. کارت خود را در فروشگاه جا نگذارید.
 4. در صورت عدم موفقیت آمیز بودن تراکنش، حتماً رسید مربوطه دستگاه را نزد خود نگه دارید.
 5. مراقب تاریخ انقضای کارت خود باشید تا در هنگام سفارش به مشکل برنخورید.
 6. مراقب وارد کردن مبلغ باشید تا یک صفر را کم یا زیاد وارد نکنید.
 7. رمز خود را به درستی وارد کنید. در صورت وارد کردن رمز اشتباهی بیش از سه بار، کارت بانکی شما می‌سوزد و باید به نزدیک‌ترین شعبه برای درست کردن آن مراجعه کنید.
 8. در صورت استفاده کارت توسط فروشنده، رسید مربوط به خود را دریافت کرده و حتماً آن را با سفارش خود بررسی کنید تا اشتباهی رخ نداده باشد.

مشکلات دستگاه کارت خوان

دستگاه پوز به هر حال یک دستگاه دیجیتالی است و ممکن است مانند بقیه دستگاه دچار مشکلاتی در انجام عملیات شود. روش کارکرد این دستگاه‌ها بر پایه و اساس اینترنت است و باید حتماً یک سیم کابل تلفن برای اتصال آن‌ها در فروشگاه وجود داشته باشد.

متأسفانه در هنگامی که در اینترنت در کشور دچار مشکلاتی است یا تعداد تراکنش‌های کل کشور خیلی بالا است مانند نزدیک‌ عید نوروز، کارکرد دستگاه دچار مشکل شده و اختلالاتی در آن به وجود می‌آید. در این صورت، شما مجبور هستید که چند بار کارت خود را بکشید تا دستگاه جواب دهد.

متأسفانه یکی از مشکلات کشیدن چندباره کارت و عدم موفقیت آن، کسر شدن از حساب شخص است. البته در بیشتر موارد، اگر مبلغی کسر شود، همان موقع به حساب شخص بازمی‌گردد یا ۷۲ ساعت طول خواهد کشید؛ اما اگر این مبلغ برنگشت، شخص باید با در دست داشتن رسید، به نزدیک‌ترین شعبه برای رسیدگی مراجعه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *