کارتخوان

Close-up of cards servicing with POS-terminal, isolated on white background.Female hand with credit card and bank terminal

به بیان ساده کارت خوان، پایانه فروش یا دستگاه پوز دستگاهی است ثابت یا سیار که با پذیرش کارت های بانکی امکان تراکنش های مالی و خدمات پرداخت الکترونیکی را میسر می سازد. کارتخوان، پایانه فروش، دستگاه پوز، این همه نام های مختلف یک دستگاه است. عنوان انگلیسی این ابزار عبارت است از Point of Sale که صورت مخفف آن POS خوانده می شود. عبارت پایانه فروش برگردان تحت الفظی تر اصل این اصطلاح است و پوز برابر صورت مخفف آن. با این همه حالا دیگر می توان گفت که کارتخوان جاافتاده ترین تعبیر برای این ابزار در میان مردم است. گو این که تعابیر پایانه فروش و دستگاه پوز نیز هنوز به کار می رود.

کارت بانکی در ایران

با این که عرصه فناوری های پرداخت به سرعت در حال دگرگونی است، استفاده از کارت بانکی هنوز از متداول ترین راه های پرداخت است. حضور جدی کارت های بانکی در ایران به دهه ۱۳۷۰ شمسی برمی گردد، و این که از دهه هشتاد به بعد حضور آنها در سراسر کشور چشمگیر شد. کارت بانکی در آغاز عمدتاً وسیله ای بود برای نقد کردن یا انتقال وجه کارت به کارت بوسیله دستگاه ای . تی . ام (ATM) یا به قول ما عابر بانک. ولی به مرور زمان هم به خدمات قابل استفاده با آنها افزوده شد و هم به جز عابر بانک ها که وسایل دیگری هم برای استفاده از این کارت ها پا به میدان گذاشت.

هنوز کارت بانکی؟

در سال های گذشته یکی از رایج ترین دستگاه های استفاده از کارت های بانکی در ایران کارتخوان بوده است. بنا به گزارش اردیبهشت ماه ۱۳۹۸  در ایران بالغ بر ۷٫۳۳۸٫۱۹۶ دستگاه کارتخوان توزیع شده است. پذیرندگان این کارتخوان ها اولاً ذارای کسب وکارهای خرد هستند و بعد کسب وکارهای حقوقی و تجاری و بالاخره سازمان های دولتی. البته حالا دیگر کارت های اعتباری به رمز های دوم و اینترنتی مجهز هستند و دیگر بدون استفاده فیزیکی از خود کارت امکان پرداخت میسر است، مثلاً از طریق درگاه های پرداخت یا اپلیکیشن های پرداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *